De vinerea trecută, când au fost date ultimele cifre oficiale, s-au înregistrat 27.404 de cazuri noi de persoane infectate cu noul coronavirus. Dintre acestea, 3.023 sunt persoane infectate care au fost testate doar în ultimele 24 de ore. Majoritatea sunt din Madrid (910), Aragon (401) și Țara Bascilor (288).
Numărul total de persoane infectat cu noul coronavirus în Spania se apropie de 600.000. Ministerul Sănătății a raportat, de asemenea, 101 decese de vinerea trecută, totalizând 29.848 de decese cauzate de coronavirus.
9.044 de pacienți Covid sunt în prezent internați, dintre care 1.157 sunt în stare gravă, la ATI, ceea ce înseamnă o ocupare de 8,5% din paturile de spital, cu un punct mai mult decât vinerea trecută, iar în ultimele 24 de ore au avut loc 908 internări și doar 346 externări.
În ciuda acestor date, secretarul de stat Silvia Calzón a dat asigurări că situația actuală „nu este comparabilă cu cea din primăvară, din cauza numărului de spitalizări și a diagnosticului mai mare de cazuri”, informează ABC.es.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
S-a aflat cauza prăbușirii avionului din India. Mai mulți piloți experimentați au aceeași concluzie
Bogdan Bolojan /
13 iun 2025, 23:27
Mai mulți piloți cu experiență, dar și experți în aviație, au ajuns la o concluzie preliminară după vizionarea imaginilor dramatice cu prăbușirea avionului Air India Express care decolase de pe aeroportul Sardar Vallabhbhai Patel din Ahmedabad, India. Analiza lor sugerează că tragedia ar fi fost provocată de o eroare umană deosebit de gravă: pilotul ar fi retras flapsurile în locul trenului de aterizare, o confuzie fatală care a dus, aproape inevitabil, la pierderea portanței și prăbușirea aparatului de zbor.