Premierul Florin Cîțu a anunțat, marți, pe Facebook, că România ocupă locul 6 în Uniunea Europeană în ceea ce privește vaccinarea și locul 18 în lume.
„Așa cum am spus, campania de vacinare este o prioritate. România, locul 6 în Uniunea Europeană și locul 18 în lume! Peste 44 de milioane de doze de vaccin au fost administrate în 51 de țări, dintre care peste 235.000 în România”, a scris marți premierul pe rețeaua de socializare.
Florin Cîțu citează date oferite de Bloomberg, conform cărora cele mai multe doze de vaccin, peste 14 milioane, au fost administrate în Statele Unite ale Americii.
Dintre țările europene, în topul prezentat, înaintea României se află Marea Britanie, Rusia, Italia, Germania, Spania, Turcia, Franța și Polonia, potrivit Mediafax.

Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Româncă, revoltată că i s-au cerut bani la toaletă la Bâlea Lac: "Nu este normal"
Bogdan Bolojan /
06 iul 2025, 15:17
O postare publică a unei turiste românce a stârnit valuri de reacții și controverse în mediul online, după ce aceasta a relatat experiența trăită la Cabana Bâlea Lac. Revoltată de faptul că i s-au cerut 3 lei pentru a avea acces la toaletă, fără să fie clientă a restaurantului, femeia a criticat dur lipsa de umanitate a administrației, spunând că este inadmisibil ca nevoile fiziologice să fie condiționate de plată într-un spațiu montan foarte circulat de turiști.