Cercetat de DNA, fostul rector al Academiei de Poliție este APĂRAT de colegi

emilia_sercan
Fostul rector al Academiei de Poliție, Adrian Iacob, cel care a demisionat din funcție luna trecută, este acum apărat de colegi. Comisia de Etică și Deontologie Universitară a Academiei de Poliție "Alexandru Ioan Cuza" a decis să îi mențină titlului de doctor acordat.

Adrian Iacob este cercetat de DNA pentru instigare la șantaj în cazul jurnalistei Emilia Șercan care a fost amenințată cumoartea. În același dosar, tot de instigare la șantaj este acuzat și prorectorul Mihail Marcoci. 

Potrivit pressoane.ro, decizia de menținere a titlului de doctor pentru fostul rector al Academiei de Poliție, emisă de Comisia de Etică a Academiei de Poliție, este una pur consultativă și nu are nicio valoare juridică

Instituția abilitată legal să emită astfel de verdicte este Consiliul Național de Atestare a Titlurilor, Diplomelor și Certificatelor Universitare (CNATDCU), care are înregistrată din data de 27 martie o sesizare care-l vizează pe Iacob, potrivit Realitatea.net.

[citeste si]

Alte știri de interes
x close