Universitatea Craiova a învins-o pe campioana CFR Cluj

StiriDiaspora Team |
Data publicării:

Universitatea Craiova a învins-o pe campioana CFR Cluj cu scorul de 3-2 (1-0), duminică seara, în deplasare, în etapa a cincea a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Universitatea s-a apropiat de liderul CFR la un singur punct după acest succes, sinonim cu prima înfrângere pentru clujeni pe teren propriu din 2 septembrie 2018, când echipa antrenată de Dan Petrescu pierdea cu 1-2 cu FC Viitorul. De atunci, CFR a înregistrat acasă 20 de victorii şi 9 egaluri, potrivit LPF, anunță Agerpres.

CFR era neînvinsă de 10 meciuri în campionat, interval în care a înregistrat 7 victorii, 3 remize şi a avut doar un singur gol încasat. CFR a primit în premieră în acest campionat trei goluri într-un meci pe teren propriu.

Universitatea a deschis scorul în min. 9, prin bosniacul Elvir Koljic, cu un şut din afara careului, fără speranţe pentru portarul Arlauskis. Oaspeţii şi-au mărit avantajul după pauză, prin Valentin Mihăilă (55), cu un lob peste Arlauskis, la capătul unui contraatac.

CFR a marcat de două ori în decurs de 11 minute, restabilit egalitatea în urma golurilor înscrise de Ciprian Deac (60), cu o execuţie superbă, la colţul lung, din afara careului, şi Paulo Vinicius (70), cu capul, după o fază fixă.

Craiovenii au marcat golul victoriei prin Alexandru Cicâldău (87).

Gazdele au avut ocazii de gol prin Valentin Costache (17), Damjan Djokovic (20), Cătălin Itu (28 - bară).

Universitatea a ratat prin Dan Nistor (13), Koljic (38 - singur cu portarul), Mihai Bălaşa (39), Mihăilă (58).

Universitatea a reuşit a treia victorie consecutivă cu Cristiano Bergodi pe banca tehnică.

În sezonul regulat, CFR s-a impus cu 2-0 în ambele meciuri.

FC CFR 1907 Cluj - Universitatea Craiova 2-3 (0-1), Stadion ''Dr. Constantin Rădulescu'' - Cluj-Napoca
Au marcat: Ciprian Deac (60), Paulo Vinicius (70), respectiv Elvir Koljic (9), Valentin Mihăilă (55), Alexandru Cicâldău (87).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Mircea Orbuleţ (Bucureşti); arbitru de rezervă: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)
Observatori: Ioan Onicaş (Zalău) - CCA, Marin Petrache (Săbăreni/Giurgiu) - LPF

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News