Un bărbat care s-a vindecat de Covid-19 a jucat hora şi sârba în curtea unui spital din Gorj. Pacientul a fost internat zile la rând la spital şi s-a temut pentru viaţa lui. Medicii şi asistentele au fost publicul pacientului care a dansat de bucurie că s-a vindecat.
Bărbatul de 60 de ani, din comuna Văgiulești, județul Gorj, a fost tratat o lună pentru COVID-19 și a fost externat miercuri.
El a încins o sârbă în curtea spitalului, de bucurie că s-a vindecat.
Acesta a fost filmat de oamenii care l-au făcut bine.
„Omul se bucură de toate, și de felul cum a fost tratat și, sigur după atâtea zile, și că a plecat acasă", a declarat Constantin Târziu, managerul spitalului suport pentru COVID-19 din oraşul Târgu-Cărbuneşti, potrivit Mediafax.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Tagurile articolului:
Coronavirus
dans
vindecat
Austria a acceptat transferul pacienților răniți grav în explozia din Rahova. Un bărbat a fost deja transferat
Bogdan Bolojan /
18 oct 2025, 14:15
Unul dintre răniţii în explozia devastatoare care a zguduit Calea Rahovei, la începutul acestei săptămâni, a fost transferat sâmbătă dimineață la Spitalul Universitar din Graz, Austria, după ce autoritățile austriece au acceptat preluarea pacienților cu arsuri grave. Bărbatul, în vârstă de 53 de ani, se află într-o stare critică, cu arsuri de gradul IIA/B pe aproximativ 20% din suprafața corpului, iar decizia de transfer a fost luată de Ministerul Sănătății, în colaborare cu Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU).