Un fotbalist român a fost condamnat la închisoare în Italia după ce a bătut un arbitru

carabinieri-italia-ilustrativ
Salarii mai mari pentru polițiștii și militarii din Italia! Primesc 198 de euro în plus pe lună și beneficii noi
Un fotbalist român din ligile inferioare din Italia a fost condamnat la închisoare pentru că a agresat și amenințat un arbitru. Procesul a durat aproape șase ani. 

Românul juca pe postul de atacant al echipei L'Aquila și a fost eliminat.

Arbitrul meciului în vârstă de 25 de ani, din Napoli, a scos cartonașul roșu pentru că jucătorul român l-a înjurat. Totul a început după ce în minutul 27 al reprizei secunde arbitrul a indicat o lovitură liberă pentru echipa adversă, Piano San Lazzaro, aspect ce l-a deranjat teribil pe atacator.

Meciul, din campionatul ligii a treia, grupa D, s-a disputat pe stadionul Dorico pe 7 aprilie 2018. Terenul a fost însă transformat în ring. Atacatorul, un român în vârstă de 36 de ani, l-a lovit pe arbitru de două ori în față. Prima dată după eliminare, care s-a produs pentru că a contestat aruncarea de la margine insultând arbitrul, iar a doua lovitură a fost primită după ce arbitrul a fluierat finalul meciului cu zece minute mai devreme din cauza faptului că românul îl lovise și continua să-l amenințe. 

Arbitrul a fost apoi însoțit la vestiar și amenințările au continuat acolo. „Te aștept afară, o să-ți sparg fața”, i-ar fi spus românul.

Poliția, carabinierii și echipaje de la 118 au sosit la Dorico. Arbitrul a fost dus la spital, unde o evaluare inițială arătau că are nevoie de 10 zile de spitalizare pentru o rană la nivelul capului în urma lovirii de către agresorul român.

În urma controalelor medicale ulterioare, numărul de zile de spitalizare au urcat la 35. Judecătorul Matteo Di Battista l-a condamnat pe fotbalistul român la trei luni cu suspendarea executării pedepsei cu condiția plății unei sume provizorii de 2 000 de euro, bani ce urmează să fie plătiți victimei, parte civilă reprezentată de avocatul Jacopo Saccomani. .

Bogdan Bolojan Este redactor-șef al publicației ȘtiriDiaspora din anul 2017.Are o experiență de 13 ani în presă. A fost asistent de producție TV, apoi reporter de televiziune și în final drumul l-a dus în presa scrisă. A fost timp de doi ani redactor la DCNews.ro, iar apoi a preluat proiectul publicației ȘtiriDiaspora.ro.
Alte știri de interes
x close