Un bărbat român din Italia, care fusese depistat ca fiind infectat cu COVID-19 și obligat să stea în carantină 14 zile, a fost surprins de carabinieri în timp ce încerca să iasă din țară. Bărbatul vroia să ajungă în România unde voia să petreacă sărbătorile de iarnă.
Cetățeanul român avea numai 5 zile de când intrase în carantină, informează publicația italiană Il Friuli. Acesta a fost oprit de carabinieri pentru un control de rutină, în timp ce se îndrepta spre Slovenia, prin fostul punct de trecere a frontierei Fernetti.
În urma verificărilor de rigoare, militarii au constatat că bărbatul român era domiciliat în Bolzano și era obligat să stea în carantină, având numai 5 zile de când a fost depistat ca fiind pozitiv la COVID-19.
Oamenii legii l-au denunțat pentru încălcarea măsurii de carantină și l-au obligat să se întoarcă la domiciliu pentru a termina perioada obligatorie de izolare. Românul riscă acum o pedeapsă cu închisoare de până la 5 ani.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
S-a aflat cauza căderii de electricitate din Spania: "Au fost două evenimente importante"
Bogdan Bolojan /
29 apr 2025, 22:25
Luni, 28 aprilie, Peninsula Iberică s-a confruntat cu o întrerupere de curent de proporții, ce a afectat milioane de cetățeni din Spania și Portugalia. Primele explicații oficiale au fost făcute publice de operatorul rețelei de transport al energiei electrice din Spania, Red Eléctrica de España (REE), care a confirmat că prăbușirea sistemului a avut la bază o combinație de factori tehnici, în special o cădere bruscă a producției de energie solară, ceea ce a dus la o reacție în lanț în rețea.