Un deținut român suspectat că ar fi bolnav de TBC a evadat dintr-un spital de boli infecțioase din Treviso, în Italia. Tânărul de 30 de ani a fugit cu ajutorul cearșafurilor din salon, iar acum e căutat de poliție.
Deținutul român a fost internat marți la spitalul de boli infecțioase din Treviso, fiind suspectat că are tuberculoză.
Tânărul de 30 de ani a profitat însă de ieșirea din închisoare pentru a evada. Potrivit Observator, deși era supravegheat de polițiști, el a reușit să lege cap la cap mai multe cearșafuri, pe care a coborât de la fereastră, în curtea spitalului. Odată ajuns la sol, românul s-a făcut nevăzut.
Deținutul e căutat acum de carabinieri. În paralel, a fost deschisă o anchetă și pentru polițiști, pentru găsirea celor responsabili pentru evadarea românului.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Româncă de 44 de ani, acuzată că și-a păcălit soțul spaniol de 77 de ani cu 700 000 euro
Bogdan Bolojan /
22 oct 2025, 14:16
Un pensionar spaniol în vârstă de 77 de ani din Palma de Mallorca a trăit un adevărat coșmar conjugal, după ce a descoperit că femeia cu care s-a căsătorit, o româncă de 44 de ani, l-ar fi înșelat și manipulat pentru a-i lua întreaga avere. Cazul, care a șocat opinia publică din Insulele Baleare, scoate la iveală o poveste de abuz, violență și trădare, cu o miză uriașă: 700.000 de euro dispăruți.