Descoperire macabră într-un motel din Toscana. Femeia, originară din Republica Moldova, lucra în Italia ca badantă în Prato a fost găsită fără viață. De 3 săptămâni fiul ei nu mai știa nimic de ea.
Fiul Olgăi K. o notificase ca dispărută pe mama sa acum 3 săptămâni. Băiatul, trăiește în Lucca, unde lucrează ca ospătar, din 12 noiembrie nu reușise să dea de mama lui, astfel că a anunțat Carabinierii, informează ziarul La Nazione Prato.
Potrivit celor raportate de fiu în plângere, mama locuia de ceva timp cu un prieten în Prato. Carabinierii îl contactaseră pe bărbat și s-au dus la el acasă pentru a verifica dacă Olga Korcinskaia, care lucra ca îngrijitoare, era acolo. Bărbatul le-a explicat soldaților că femeia a plecat de acasă de ceva timp și nu știe unde este.
În cele din urmă, anchetatorii au găsit-o pe femeia moldoveancă fără viață într-o cameră dintr-un motel din Prato. Din primele informații reiese că decesul ar fi survenit din cauze naturale.
[citeste si]
15 zile DECISIVE în Italia. Țara, lovită de al treilea val. Terapiile intensive, tot mai pline. Noul decret intră în vigoare de sâmbătă, 6 martie
Bogdan Bolojan /
5 mar 2021, 10:19
Este îngrijorare în Italia, după creșterea majoră a numărului de infectări. Secțiile de Terapie Intensivă sunt tot mai pline de la o zi la alta, iar sâmbătă, 6 martie va intra în vigoare și noul decret care va fi valabil pentru 30 de zile, care va cuprinde și perioada de Paști. Autoritățile spun că următoarele 15 zile sunt decisive, iar în cazul în care ritmul de infectări și internări la Terapie Intensivă se menține, ar putea fi luate măsuri mult mai dure.