Fosta șefă DIICOT, Giorgiana Elena Hossu, se pensionează, începând cu data de 1 iulie, propunerea privind eliberarea din funcție urmând să fie transmisă președintelui Klaus Iohannis. Hossu are 48 de ani.
Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii, după suplimentarea ordinii de zi, marți, a hotărât înaintarea către președintele României, Klaus Iohannis, propunerea privind eliberarea din funcție, prin pensionare, a Giorgianei Elena Hossu.
Eliberarea din funcție se va face începând cu data de 1 iulie.
Hossu este procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.
Giorgiana Hossu are 48 de ani și a fost șef DIICOT. Ea a demisionat în luna septembrie 2020, după ce soțul său a fost condamnat pentru corupție. Hossu era în funcție din februarie 2020, când a fost numită în funcție de Klaus Iohannis, în ciuda avizului negativ dat de CSM. După demisia din funcție, Hossu s-a transferat la Parchetul General.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Germania elimină traducerea în limba română a broșurii pentru venitul minim garantat: "E invitație la turism social"
Bogdan Bolojan /
16 aug 2025, 19:09
Agenția Federală pentru Muncă din Germania a anunțat că nu va mai oferi broșura informativă despre Bürgergeld – echivalentul german al venitului minim garantat pentru cetățeni - în mai multe limbi străine, inclusiv în română. Decizia vizează documentele explicative de două pagini, care până acum erau disponibile în arabă, bulgară, engleză, franceză, farsi (persană), română, rusă, ucraineană și turcă, oferind informații esențiale despre eligibilitate și costurile acoperite de stat.