Fapta a avut loc în noaptea de 7 spre 8 iunie. Cei doi papagali, împreună în valoare de 14.000 de euro, au fost furați din căsuța de grădină a unui bărbat din Vilvoorde, Belgia. Hoții au făcut o gaură în acoperișul căsuței și au plecat cu cele două păsări. La fel i s-a întâmplat victimei cu doi ani în urmă, iar animalele au fost găsite într-o casă vecină. De aceea, anchetatorii au decis să mai arunce o privire asupra casei respective și a casei de lângă ea.
Doi români au fost găsiți într-o casă. Lângă patul unuia dintre ei, agenții au găsit și o cheie. Această cheie s-a dovedit a fi de la o cabină de toaletă din grădină, unde s-au găsit excremente de păsări și o pulbere. „Era clar că păsările au stat acolo o vreme”, a spus parchetul, care a cerut un an de închisoare împotriva românului.
Românul se declară nevinovat
În cele din urmă, după un pont, cele două păsări au putut fi găsite vii și bine într-un garaj din apropiere. O lanternă roșie cu ADN-ul inculpatului român a fost găsită în apropierea garajului.
Românul însă neagă orice implicare. „I-am împrumutat lanterna unui prieten și acea cheie nu se potrivea doar pe acea cabină de toaletă, ci pe aproape orice”, a spus el instanței.
Belgia. Român de 20 de ani, arestat după o urmărire ca în filme: Poliția a făcut uz de armă
Prin urmare, avocatul său Kristof Lauwens a susținut pe deplin achitarea. „Cred că este o acuzație fără probe. O cheie de la o cabină de toaletă în care nu se găsesc papagali. Mai mult, acea lanternă nici nu a fost găsită cu păsările găsite. Atunci cred că acuzațiile nu sunt dovedite”, a spus el. „Este clar că nu au nicio dovadă pentru furtul păsărilor, este manipulare”.
Decizia instanței va fi pronunțată în data de 22 decembrie.