Ansambluri de dansuri populare din România, Bulgaria, Polonia şi Portugalia şi meşteri populari din judeţul Olt vor participa la Festivalul Internaţional de Folclor 'Căluşul Românesc', în perioada 1- 3 iunie, la Caracal.
La manifestare, ajunsă la ediţia cu numărul 49, vor fi prezente 23 de formaţii şi ansambluri folclorice din ţară şi străinătate, respectiv câte un ansamblu de dansuri din Polonia, Portugalia şi Bulgaria şi 20 de ansambluri de dansuri populare din România.
Dansatorii vor participa vineri la o paradă a portului popular şi vor susţine scurte demonstraţii pe platoul administrativ, iar seara vor evolua pe scena de la Teatrul de Vară Caracal, unde va avea loc concursul căluşeresc.
Sâmbătă şi duminică, participanţii vor face demonstraţii de dansuri în centrul municipiului Caracal şi vor susţine spectacole pe scena Teatrului de Vară. În cadrul festivalului are loc şi târgul 'Produs în Romanaţi', la care participă meşteri populari renumiţi.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
S-a aflat cauza căderii de electricitate din Spania: "Au fost două evenimente importante"
Bogdan Bolojan /
29 apr 2025, 22:25
Luni, 28 aprilie, Peninsula Iberică s-a confruntat cu o întrerupere de curent de proporții, ce a afectat milioane de cetățeni din Spania și Portugalia. Primele explicații oficiale au fost făcute publice de operatorul rețelei de transport al energiei electrice din Spania, Red Eléctrica de España (REE), care a confirmat că prăbușirea sistemului a avut la bază o combinație de factori tehnici, în special o cădere bruscă a producției de energie solară, ceea ce a dus la o reacție în lanț în rețea.