Un român a plătit 500 de euro pentru un act de identitate moldovenesc. Bărbatul, oprit la vamă

vama_moldova_romania
vama_moldova_romania
Polițiștii de frontieră din cadrul Direcției regionale Vest a Republicii Moldova efectuează cercetări pe numele unui cetățean al României care a încercat să intre în Republica Moldova în baza unui act de identitate fals.  

Incidentul a fost înregistrat astăzi, 27 decembrie, ora 06:50. În punctul de trecere a frontierei Leușeni, printre pasagerii cursei Timișoara-Chișinău a fost depistat un bărbat de 25 de ani, care s-a legitimat cu un buletin de identitate moldovenesc. Polițiștii de frontieră au observat mai multe elemente care nu sunt autentice, fapt ce a dus la extinderea verificărilor. La verificarea informației din baza de date s-a constatat că actul este eliberat pe numele unei cetățean al Republicii Moldova.

Într-un final, tânărul a recunoscut că, în contextul pandemiei și a restricțiilor de circulație, a apelat la ajutorul unui cetățean al Republicii Moldova pentru a-și face un buletin de identitate moldovenesc. Pentru acest act ar fi achitat suma de 500 de euro. Oamenii legii continuă cercetările, kiar bărbatul nu a fst lăsat să intre în Republica Moldova.

[citeste si]

Alte știri de interes
x close