Un avion de luptă F-35B al Forţelor Aeriene ale SUA s-a prăbuşit marţi în California, după ce s-a ciocnit cu o aeronavă de alimentare în timpul zborului, a anunţat o unitate a Infanteriei Marine americane, conform unei ştiri a televiziunii ABC, preluată de Reuters.
Pilotul avionului F-35B s-a ejectat şi primeşte îngrijiri, iar echipajul aeronavei-cisternă KC-130J a aterizat în siguranţă pe aeroportul Thermal, a anunţat Escadrila a 3-a a aviaţiei infanteriei marine, care nu a răspuns imediat solicitării Reuters de a face alte comentarii.
Incidentul a avut loc aproximativ la ora locală 16:00, deasupra comitatului Imperial, în timpul unei manevre în vederea realimentării în zbor.
Este în curs o anchetă pentru determinarea cauzei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Explozia de la Torino a fost un act de răzbunare la adresa unei românce. Autorul a fost arestat
Bogdan Bolojan /
05 iul 2025, 19:48
Tragedia care a zguduit orașul Torino în noaptea de 30 iunie capătă contururi tot mai clare, iar datele anchetei confirmă o ipoteză cutremurătoare: explozia violentă dintr-o clădire de locuințe de pe via Nizza 389 ar fi fost provocată intenționat, ca gest de răzbunare personală, iar ținta ar fi fost o femeie de naționalitate română. În urma deflagrației, un tânăr italian în vârstă de 33 de ani, Jacopo Peretti, și-a pierdut viața, iar alte cinci persoane au fost rănite, printre care o fetiță de 6 ani și un băiat de 12 ani.