Românii din Diaspora au împărțit ouă roșii și pască șoferilor de camioane care își petrec Paștele departe de casă
Românii din diaspora s-au mobilizat pentru a-i ajuta pe șoferii de camioane care își petrec Paștele departe de casă.
Oamenii s-au organizat să meargă prin parcările din Europa unde staționează șoferii, să schimbe cu ei câteva cuvinte și să împartă bunătăți, relatează Stirile Pro TV.
Întreaga acțiune a fost organizată de un grup de pe rețelele sociale, în care șoferii aflați pe drumurile din Europa fac schimb de informații și se ajută la nevoie.
Primii care au răspuns inițiativei au fost românii din Belgia care, încărcați cu ouă roșii, cozonac și prăjituri, i-au vizitat pe cei care își petrec Paștele pe drum. Acțiunea continuă și astăzi, în mai multe parcări din restul Europei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Liderii europeni propun o "forţă multinaţională" de menținere a păcii în Ucraina pe bază de "contribuţii voluntare"
Gabriel Nuță-Stoica /
15 dec 2025, 22:15
Europa se implică activ în procesul de pace din Ucraina și propune o 'forţă multinaţională' cu 'contribuţii ale naţiunilor voluntare'. Documentul este semnat de liderii german, francez, britanic, danez, olandez, finlandez, norvegian, italian, polonez, suedez şi ai UE.