Momente de panică într-un tren cu români: Uşa de acces a unui vagon, smulsă de un utilaj

momente-de-panica-intr-un-tren-cu-romani--usa-de-acces-a-unui-vagon--smulsa-de-un-utilaj
Tragedie Feroviară: Un Tren București - Constanța a lovit mortal un bărbat aflat pe calea ferată / Sursa foto: freepik.com
Uşa de acces a ultimului vagon din compunerea trenului IR 1836 Cluj Napoca - Bucureşti Nord a fost smulsă, marţi, 8 august, la ieşire din staţia Bărăbanţ, de un utilaj feroviar care lucra la infrastructura feroviară pe linia alăturată.

"Astăzi, 8 august 2023, la ieşire din staţia Bărăbanţ, un utilaj feroviar care se afla şi lucra la infrastructura feroviară a intrat în gabaritul de trecere agăţând şi smulgând uşa de acces a ultimului vagon din compunerea trenului IR 1836 Cluj Napoca - Bucureşti Nord, care circulă pe linia alăturată. Menţionăm că uşa de acces este culisantă cu acţionare digitală, iar deschiderea acesteia este posibilă numai pe timpul staţionării trenului", a anunţat marţi CFR Călători.

Conform sursei citate, şeful de tren se află în vagonul în cauză şi asigură siguranţa pasagerilor pentru evitarea eventualelor probleme. Demersurile de constatare a incidentului s-au realizat în staţia Vinţu de Jos de unde trenul a plecat cu o întârziere de 79 de minute, urmând ca vagonul să fie înlocuit în staţia Simeria. 

Alte știri de interes
SONDAJ DE OPINIE
Aveți încredere în sursele oficiale de informare (cele care țin de instituțiile publice)?
Da
Nu
Trimite răspunsul
x close