Migranţi, ascunşi în remorca frigorifică a unui TIR, care transporta oase de cai în Italia
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac au depistat 50 de cetățeni de origine afro-asiatică care încercau să treacă ilegal frontiera de stat, ascunși în remorca frigorifică a unui autocamion ce transporta oase cabaline în Italia.
În data de 30.06.2021, în jurul orei 05.00, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, pe sensul de ieşire din ţară, un cetăţean român care conducea un ansamblu rutier format din cap tractor şi semiremorcă frigorifică, ambele înmatriculate în România. Şoferul transporta, conform documentelor de însoţire a mărfii, oase cabaline pentru o societate comercială din Italia.
În urma efectuării controlului amănunţit al mijlocului de transport, în interiorul acestuia au fost descoperiţi, ascunşi în compartimentul marfă, 50 de cetăţeni străini. Persoanele au fost preluate și transportate la sediul sectorului pentru cercetări suplimentare. Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în vederea stabilirii întregii activități infracționale, urmând ca la finalizare să fie dispuse măsurile legale care se impun.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Muncitorii concediați de la o mare fabrică românească și-au primit salariile după 12 ani: "Nu mai speram, ne-au plătit integral"
Bogdan Bolojan /
21 oct 2025, 11:02
După mai bine de un deceniu în care liniștea s-a așternut peste halele industriale din cartierul arădean Grădiște, prima fabrică de seringi de unică folosință din România, Sanevit Arad, își încheie în sfârșit povestea printr-un final neașteptat. Uzina, care nu a mai produs nimic din anul 2013, a fost vândută la licitație publică pentru suma de 1.680.000 de euro, iar odată cu această tranzacție, foștii angajați, care își pierduseră de mult speranța, au primit integral salariile restante, în valoare totală de aproximativ 1,5 milioane de lei.