Un român a fost arestat a fost în Germania, după ce a bătut o femeie cu o bâtă într-o stație de autobuz.
Potrivit autorităților din Germania, românul, în vârstă de 48 de ani, a fost arestat duminică, 01 septembrie. Acesta e suspectat că a lovit o femeie de 35 de ani cu bâtă.
Tânăra aștepta autobuzul într-o stație din Stuttgart, când a fost abordată de bărbat. Deranjată de insistențele românului, femeia a încercat să plece. Gestul femeii l-a enervat la culme pe român, care a început s-o lovească din spate cu o bâtă.
Victima a luat-o la fugă și a mers la cea mai apropiată secție de poliție, iar oamenii legii l-au arestat câteva ore mai târziu, anunță Poliția din Stuttgart, într-un comunicat publicat pe presseportal.de.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
România rămâne fără bani. Șeful ASPES: "Funcționează pe avarie"
Bogdan Bolojan /
12 mai 2025, 22:01
România nu mai operează într-un cadru bugetar funcțional, iar statul a intrat într-o zonă de avarie fiscală fără precedent, atrage atenția Petre Marius Bogdan, vicepreședintele Asociației pentru Studii și Prognoze Economico-Sociale (ASPES). Situația este mai gravă decât o simplă lipsă temporară de lichiditate - este, în opinia sa, rezultatul direct al unor politici economice întârziate, amânate sau profund greșite, aplicate pe fondul unui deficit bugetar exploziv și al unei datorii publice care aproape atinge pragul critic.