Dictatorul Kim Jong-un interzice sinuciderea în Coreea de Nord, după ce numărul cazurilor a crescut foarte tare din cauza foametei
Nord-coreenii sunt obligaţi să renunţe la câinii de companie, după ce deţinerea lor a fost scoasă în afara legii, în luna iulie. Deși varianta oficială este că animalele ajung în adăposturi, stăpânii lor se tem că alta e soarta lor.
Kim Jong Un a emis o directivă în luna iulie prin care câinii crescuţi drept animale de companie reprezintă o tendinţă burgheză în rândul oamenilor înstăriţi şi a oficialilor de rang înalt.
„Oamenii obişnuiţi cresc porci şi animale în gospodăriile lor, dar oficialii de rang înalt şi oamenii înstăriţi cresc câini drept animale de companie, iar acest lucru a stârnit unele resentimente printre clasele inferioare”, relatează The New York Post, citat de Mediafax.
Kim Jong Un a ordonat confiscarea câinilor crescuţi ca animale de companie din capitala Phenian.
Deși varianta oficială este că animalele ajung la adăposturi sau la Grădina Zoologică, stăpânii câinilor se tem că animalele lor vor sfârşi în farfuriile celor săraci.
În ultima perioadă, Coreea de Nord trece printr-o gravă criză alimentară, în urma sancţiunilor impuse de statele occidentale dar și în urma inundaţiilor care au lovit această țară.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Incendiul de pădure din Spania a scăpat de sub control și amenință mari orașe din zonă
Bogdan Bolojan /
17 aug 2025, 15:50
Incendiul de la Jarilla, aflat duminică în a șasea zi, a depășit toate estimările și este considerat „complet scăpat de sub control” pe flancul său nordic, amenințând direct orașele Plasencia, Hervás și Salamanca. Focul, care a mistuit deja aproximativ 9.000 de hectare de pădure și vegetație, a trecut granița cu Puerto de Honduras și se află la doar 7 kilometri de frontiera provincială Salamanca, ceea ce a determinat autoritățile din Castilia și León să fie alertate cu privire la posibila extindere a incendiului pe teritoriul lor.