Alertă în Europa: Alimentul congelat care a ucis nouă oameni

678578568_61901300
Este alertă în Europa după ce un aliment congelat infestat a omorât nouă oameni. 

Oamenii au mâncat porumb congelat infestat cu listeria, o bacteria care atacă, în principal, persoanele cu un sistem imunitar scăzut.

Decesele au fost confirmate de Autoritatea europeană pentru Siguranţă Alimentară.

ANSVSA a precizat că produsul cu probleme nu a ajuns în România. Cu toate acestea, firma producătoare a anunţat că ia în considerare retragerea produselor din România.

Se crede că sursa contaminării ar fi o fabrică de ambalare a porumbului. 

Compania a anunţat că a oprit producţia. 47 de cazuri de îmbolnăvire au fost raportate în ultimii trei ani, în cinci ţări europene: Austria, Danemarca, Marea Britanie, Finlanda şi Suedia. Bacteria ar fi rezistat în ciuda repetatelor procese de dezinfecţie.

Fructele și legumele congelate trebuie fierte foarte bine, spun specialiștii.

Alte știri de interes
SONDAJ DE OPINIE
Statul român ar trebui să consulte mai mult diaspora pentru îmbunătățirea practicilor administrative?
Da
Nu
Trimite răspunsul
x close