Un funcţionar public din regiunea Cernăuți a fost demis din funcţie, după ce autorităţile din cadrul Administraţiei Raionale de Stat Storojineţ au descoperit că acesta deţine şi cetățenie română.
Potrivit autorităţilor, la un punct de trecere a frontierei ucrainene, funcționarul public, şef al unui departament raional în domeniul protecţiei copilului, a prezentat un pașaport românesc, nu ucrainean, informează Radio România.
Legislaţia Ucrainei referitoare la funcţionarii publici prevede că obţinerea cetățeniei unui alt stat de către persoanele încadrate în această categorie conduce la înlăturarea din funcţie.
Potrivit presei locale, funcționarul (încadrat în categoria B a funcţiilor publice) a fost demis la solicitarea departamentului regional Cernăuţi al Serviciului de Securitate al Ucrainei, mai scrie sursa citată.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
A murit Mihai Leu. Mesajul familiei, în miez de noapte
Bogdan Bolojan /
02 iul 2025, 00:17
România a pierdut în seara zilei de 1 iulie 2025 una dintre cele mai emblematice figuri ale sportului: Mihai Leu, campion mondial la box și fost campion național la raliuri, a încetat din viață la vârsta de 56 de ani, pe un pat de spital de la Institutul Clinic Fundeni din București. Deși ani de-a rândul a luptat cu o boală nemiloasă, în stilul său caracteristic de luptător, corpul său a cedat în cele din urmă în fața recidivei cancerului de colon, boală cu care fusese diagnosticat prima dată în 2014.