SUA au atins miercuri pragul de 250.000 de decese cauzate de COVID-19 de la începutul pandemiei, potrivit unui bilanţ difuzat de Universitatea Johns Hopkins, relatează AFP.
Ţara, unde epidemia a înregistrat o recrudescenţă în ultimele săptămâni, este de departe cea mai afectată din lume de COVID-19, înaintea Braziliei şi a Indiei.
Statele Unite au înregistrat în medie în fiecare zi peste o mie de decese în ultimele două săptămâni. Confruntate cu o nouă accelerare a epidemiei, multe state şi metropole din SUA au reintrodus restricţii, în apropierea sărbătorii Thanskgiving, marcată de obicei de reuniuni de familie şi numeroase deplasări în toată ţara.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Tagurile articolului:
Coronavirus
decese
SUA
Angajări în Italia, cu ocazia Olimpiadei de Iarnă. Iată salariile oferite muncitorilor din toate domeniile, începând din 18 iunie
Bogdan Bolojan /
14 iun 2025, 23:48
În așteptarea Jocurilor Olimpice și Paralimpice de iarnă Milano Cortina 2026, autoritățile italiene au anunțat deschiderea a 700 de noi posturi în zona Cortina d’Ampezzo, în provincia Belluno, chiar în inima Alpilor. Evenimentul sportiv internațional va avea loc între 6 februarie și 15 martie 2026, iar selecția pentru posturi se va face miercuri, 18 iunie 2025, între orele 9:00 și 13:00, la sediul Randstad Belluno, pe via Medaglie d'Oro.