Alexandra Curtache |
Data publicării:

România își completează careul de ași la turneul Masters 1000 de la Roma, prin participarea Soranei Cîrstea.

Sorana Cîrstea se alătură Anei Bogdan și Gabrielei Ruse în turul doi al turneului de tenis de la Roma, după ce a învins americanca Katie Volynets într-un meci disputat în trei seturi cu scorul de 2-6, 6-3, 6-4.

Astfel, Cîrstea devine a treia jucătoare română care a obținut calificarea în turul doi la turneul italian. Irina Begu, cea de-a patra jucătoare română din competiție, va începe direct în turul doi.

Sorana Cîrstea a reușit să-și folosească experiența și a câștigat cu scorul de 6-4

În primul set, Cîrstea a început încet, iar după un schimb de break-uri, a pierdut toate game-urile. În setul doi, a reușit să conducă cu 3-0 după un break, forțând astfel un set decisiv.

Scenariul s-a repetat în setul trei, cu Volynets conducând cu 2-0, iar Cîrstea reușind să egaleze. De această dată, Sorana a reușit să-și folosească experiența și a câștigat cu scorul de 6-4, obținând astfel un cec de 12.652 euro și 35 puncte WTA.

În turul doi, Cîrstea va juca împotriva letoniei Jelena Ostapenko, cap de serie 20. Cele două jucătoare s-au întâlnit anterior în circuit, cu Ostapenko câștigând ambele partide.

Vezi și

Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinală la Miami Open, după o victorie în fața Arynei Sabalenka

Sorana Cîrstea continuă parcursul perfect de la Miami Open, învingând în sferturile de finală pe favorita numărul 2 a turneului, bielorusa Aryna Sabalenka, în două seturi, cu 6-4, 6-4. Cu această victorie, Cîrstea revine în top 50 mondial.

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului WTA 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 8,8 milioane de dolari, după ce a învins-o pe belarusa Arina Sabalenka, numărul doi mondial, cu 6-4, 6-4.

Sorana Cîrstea (32 ani, 74 WTA) a obţinut o victorie spectaculoasă, cea mai importantă a carierei, după o oră şi 25 de minute.