Ministerul Justiției a transmis o serie de precizări privind mandatul european de arestare în cazul Alinei Bica.
Alina Mihaela Bica a fost reținută de autoritățile italiene în baza mandatului european de arestare emis de Tribunalul București. Aceasta are de executat 4 ani de închisoare în urma sentinței din dosarul în care a fost găsită vinovată pentru favorizarea făptuitorului.
În momentul de față, există un contact direct între autoritatea judiciară de emitere a mandatului european de arestare (Tribunalul București) și autoritățile italiene. Niciuna dintre părți nu a solicitat, până la acest moment, sprijin sau asistență din partea Ministerului Justiției.
Răspunsul complet al Ministerului Justiției î cazul Alinei Bica îl puteți citi în continuare -> AICI.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Explozie uriașă la Roma. Tot orașul a fost zguduit de deflagrație
Bogdan Bolojan /
04 iul 2025, 10:24
BREAKING NEWS
O explozie violentă a zguduit, vineri dimineață, capitala Italiei. La ora 8:18, o detunătură puternică a fost auzită în aproape toate cartierele din Roma, iar o coloană uriașă de fum s-a ridicat deasupra zonei Prenestino, în sud-estul orașului. Deflagrația s-a produs la un depozit de gaz și carburant aflat pe via dei Gordiani 32, în apropiere de o benzinărie, și a generat panică printre locuitori, determinându-i să fugă în grabă din casele lor. Mai multe persoane au fost rănite, inclusiv pompieri și lucrători ai serviciilor de urgență care interveniseră deja la fața locului.