Laura Codruța Kovesi a obținut cele mai multe voturi în Comisia pentru control bugetar (CONT), după audierile din Parlamentul European pentr șefia Parchetului European, urmată de candidatul francez Jean-François Bohnert, cu 11 voturi.
Procurorul german Andres Ritter a obținut un singur vot.
Cei trei candidați pentru șefia Parchetului European au fost audiați marți în comisiile LIBE și Cont.
Citește și Laura Kovesi, AUDIATĂ acum. Mesaj în fața UE. Declarații COMPLETE
Dacă votul din Comisia CONT a fost anunțat în această seară, votul din Comisia LIBE este așteptat joi, în jurul orei 11.00.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Cum va ieftini cancelarul Merz locuințele din Germania: "Își va permite oricine cu un salariu normal"
Bogdan Bolojan /
22 mai 2025, 23:02
Achiziționarea unei locuințe în Germania a devenit, pentru mulți cetățeni, un ideal tot mai greu de atins. Prețurile ridicate, salariile stagnante și birocrația sufocantă au făcut ca visul de a avea o casă proprie să fie inaccesibil pentru o bună parte din populație. În fața acestei realități, noul cancelar al Germaniei, Friedrich Merz, și-a asumat obiectivul de a readuce speranța pentru milioane de familii care aspiră la un acoperiș propriu.