Ludovic Orban, liderul PNL, a făcut declarații, joi, după negocierile de la Vila Lac avute cu USR-PLUS și UDMR.
Negocierile pentru formarea Guvernului au eșuat și astăzi. Orban a declarat, după întâlnirea cu USR-PLUS și UDMR de la Vila Lac de astăzi, că „în urma discuțiilor avute, fiecare formațiune politică a avut o consultare. În urma acestor consultări ne-am întâlnit astăzi și am decis să continuăm discuțiile pentru formarea unei majorități parlamentare care să ducă la investirea unui guvern”.
„Toate variantele sunt pe masă. Astăzi am avut o deschidere mai mare din partea partenerilor de coaliție“, a conchis Orban.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Patronii din Germania se plâng de creșterea salariului minim: "Lovitură dură"
Bogdan Bolojan /
29 oct 2025, 22:22
Salariul minim din Germania va crește etapizat în următorii doi ani, însă decizia Guvernului federal stârnește controverse puternice între sindicate, economiști și proprietarii de restaurante. De la 1 ianuarie 2026, pragul minim va fi de 13,90 euro pe oră, urmând ca un an mai târziu, în 2027, să ajungă la 14,60 euro. Dacă pentru lucrători această creștere înseamnă o gură de oxigen, pentru mulți angajatori, în special din sectorul ospitalității, măsura ar putea fi o lovitură dură.