Premierul Viorica Dăncilă a anunțat astăzi faptul că PSD îl susține pe Mugur Isărescu pentru un nou mandat la conducerea BRN, iar pe Florin Georgescu și Leonard Badea pentru posturile de prim-vicepreședinte și vicepreședinte al Consiliului de Adminsitrație al BNR.
„Susținerea este pentru Mugur Isărescu! În același timp, PSD va avea postul de prim-vicepreședinte guvernator, viceguvernator. Florin Georgescu și Leonard Badea sunt propunerile PSD”, a punctat Dăncilă.
Citește și Viorica Dăncilă, MESAJ pentru ROMÂNII din DIASPORA: „Avem trei variante"
Întrebată cine îl va înlocui pe Leonard Badea la șefia Autorității pentru Supraveghere Financiară (ASF), Dăncilă a spus că decizia va fi luată de Comitetul Executiv al PSD.
„O să discutăm în CExN”, a mai adăugat Dăncilă.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
S-a aflat cauza căderii de electricitate din Spania: "Au fost două evenimente importante"
Bogdan Bolojan /
29 apr 2025, 22:25
Luni, 28 aprilie, Peninsula Iberică s-a confruntat cu o întrerupere de curent de proporții, ce a afectat milioane de cetățeni din Spania și Portugalia. Primele explicații oficiale au fost făcute publice de operatorul rețelei de transport al energiei electrice din Spania, Red Eléctrica de España (REE), care a confirmat că prăbușirea sistemului a avut la bază o combinație de factori tehnici, în special o cădere bruscă a producției de energie solară, ceea ce a dus la o reacție în lanț în rețea.