Anca Alexandrescu și Ana Maria Gavrilă, mesaje furioase după înfrângerea lui Simion

Echipa Stiri Diaspora |
Data actualizării: | Data publicării:

Două dintre cele mai mari susținătoare ale lui George Simion, Ana Maria Gavrilă și Anca Alexandrescu au transmis mesaje pline de furie după ce a devenit clar că George Simion a pierdut alegerile. 

Rezultatul alegerilor prezidențiale a provocat valuri de reacții în mediul public și în culisele politice, însă două dintre cele mai sonore și vehemente voci pro-Simion, Anca Alexandrescu și Ana Maria Gavrilă, s-au remarcat prin reacții explozive. 

Anca Alexandrescu, realizatoare TV și fostă consilieră a unor lideri politici de marcă, a ales un ton virulent și provocator. Mesajul său public, postat imediat după confirmarea pierderii suferite de George Simion, a fost direct, sarcastic și înțesat de resentimente:

„Vă aștept să vă dați cu capul de pereți, cum ați făcut și după Băsescu și după Iohannis! O să ne distrăm! P.S. Liber la înjurături!”

Vezi și Prețul scump plătit de șofer român, după 10 ani în străinătate: "Regret, dar mi s-a schimbat gândirea, am crezut că fac bani rapid"

Această abordare sugerează o reacție emoțională profundă, aproape viscerală, față de electoratul care a respins candidatura lui Simion. Alexandrescu nu se limitează la a exprima dezamăgirea, ci provoacă ironic o revenire la „deziluziile” trecutului politic, considerând că votul majoritar va fi, în cele din urmă, regretat de alegători. Retorica sa este una a încleștării și a conflictului deschis.

Ana Maria Gavrilă vrea euro la 1 leu

 

Ana Maria Gavrilă, lidera POT, a ținut să fie ironică: 

„Mâine așteptăm să scadă euro la 1 leu, să se ridice ratingul de țară la AAA și să fim avansați la nivel de democrație deplină.”

Ambele, însă, sunt vizibil afectate de înfrângerea liderului AUR. Înainte de anunțarea oficială a rezultatelor, Anca Alexandrescu părea încă încrezătoare în forța diasporei de a răsturna scorul:

„Având în vedere că în 4 mai exit-poll-urile au dat la primul clasat cu 11% mai puțin, cifrele de la ora 21 nu vor fi relevante! De ce? Pentru că numărul uriaș de voturi din diaspora va aduce 15% din rezultatul final! Așadar, eu aștept numărarea voturilor!”

Această speranță s-a dovedit, însă, nefondată. Voturile din diaspora, deși semnificative, nu au schimbat soarta alegerilor în favoarea lui George Simion.

- Nicuşor Dan, candidat independent, a obţinut 6.168.642 de voturi (53,60%), la cel de-al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidenţiale, arată datele publicate pe site-ul Autorităţii Electorale Permanente, după centralizarea tuturor celor 20.085 de procese verbale.

Pe locul al doilea se află George Simion, candidatul Alianţei pentru Unirea Românilor, care a obţinut 5.339.053 de voturi, reprezentând 46,40%.

La cel de-al doilea tur de scrutin au votat peste 11,6 milioane de români. 

 

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News



Get it on App Store Get it on Google Play

  TOP STIRI CELE MAI

  Flux de stiri

Vezi cele mai noi stiri

Contact | Politica de confidențialitate | Politica cookies |

Vezi versiune mobil
Vezi versiune tabletă
Vezi versiune desktop

pixel