StiriDiaspora Știri Cutremur de suprafață în Italia, urmat de mai multe replici. Seismul a fost resimțit de populație 

Cutremur de suprafață în Italia, urmat de mai multe replici. Seismul a fost resimțit de populație 

Cutremur semnificativ de 5,6 grade în Marea Neagră, vineri. S-a resimțit pe tot litoralul românesc / Sursa - Pexels
Un cutremur de suprafață a avut loc în Italia, urmat de mai multe replici.

Orașul Napoli din sudul Italiei a fost zguduit joi dimineață de un cutremur cu magnitudinea de 3,6, conform anunțului făcut de Institutul Național de Geofizică și Vulcanologie (INGV), informează DPA.

Seismul a avut loc în jurul orei 8:10 AM (6:10 GMT), având epicentrul în zona vulcanică Campi Flegrei, situată la doar câțiva kilometri de centrul orașului, o zonă care a fost frecvent afectată de cutremure în ultimele luni.

Cutremur în Italia, 18 iulie 2024. Nu au fost victime

Departamentul italian de protecție civilă nu a raportat inițial răniți sau pagube majore.

Cutremurul a fost resimțit în Napoli și în alte orașe din apropiere, provocând panică printre locuitori. Seismul a fost urmat de câteva replici, simțite și ele de către oamenii din zonă.

Campi Flegrei, considerat cel mai mare super-vulcan activ din Europa, a fost afectat de numeroase cutremure de magnitudine mică în ultima perioadă.

În luna mai, regiunea a fost lovită de cele mai puternice seisme din ultimii 40 de ani, cel mai mare având o magnitudine de 4,4.

În urma acelor cutremure, guvernul de la Roma a implementat noi măsuri pentru reducerea riscului seismic și a anunțat planuri pentru o posibilă evacuare a zonei.

Bogdan Bolojan Este redactor-șef al publicației ȘtiriDiaspora din anul 2017.Are o experiență de 13 ani în presă. A fost asistent de producție TV, apoi reporter de televiziune și în final drumul l-a dus în presa scrisă. A fost timp de doi ani redactor la DCNews.ro, iar apoi a preluat proiectul publicației ȘtiriDiaspora.ro.
Alte știri de interes