Șofer de TIR, împușcat de mai multe ori pe o șosea din Italia. Tânărul nu s-a oprit și a condus rănit până la spital
01 Martie 2026
Potrivit IPJ Gorj, niciunul dintre cei aflaţi în autocar nu au fost răniţi, leziuni suferind numai şoferul autoturismului.
Conform Centrului INFOTRAFIC al IGPR, cauza producerii a fost depăşirea neregulamentară de către şoferul autoturismului, acesta fiind iniţial încarcerat, în prezent aflându-se sub investigaţii medicale.
Bărbatul respectiv, în vârstă de 61 de ani, din Petroşani, a fost testat cu o alcoolemie de 0,33 mg/l alcool pur în aer expirat, precizează reprezentanţii IPJ Gorj. În cauză a fost întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.
Circulaţia rutieră a fost blocată pe ambele sensuri de mers, pentru efectuarea cercetărilor împrejurărilor comiterii accidentului.
[citeste si]