Simona Halep - Su-Wei Hsieh, rezultat final la Eastbourne

Narcis Popa |
Data publicării:

Simona Halep a evoluat pentru prima dată în acest an pe iarbă, iar jocul a arătat foarte bine. A fost solidă la serviciu, la retur, și-a etalat loviturile spectaculoase, iar meciul din turul 2 de la Eastbourne a fost ca un antrenament pentru ea.

A trecut în două seturi, 6-2; 6-0, de Su-Wei Hsieh (Taiwan; 29 WTA). Dacă în precedenta confruntare de pe iarbă Hsieh s-a impus în fața lui Halep, acum sportiva noastră nu i-a lăsat vreo șansă. Nu a lăsat nimic la voia întâmplării și a excelat la toate capitolele în partida care a durat 55 de minute. În privința break-urilor, Halep a făcut două în primul set și trei în al doilea. În turul 3, adversară îi va fi Polona Hercog (Slovenia; 60 WTA), care la prima vedere pare o adversară mult mai dificilă. În jocul 2 al turneului de la Eastbourne, a trecut de sportiva din Franța Pauline Parmentier (82 WTA), cu scorul de 6-2; 2-6; 7-6.

Simona Halep nu a fost prezentă anul trecut la Eastbourne. În 2018, concursul a fost câștigat de Caroline Wozniacki.