Aeroportul International „George Enescu” din Bacau s-a redeschis dupa finalizarea lucrarilor de modernizare a pistei de decolare/aterizare, a suprafetelor de miscare și a sistemului de balizaj, un zbor Blue Air spre Bergamo marcând evenimentul.
Blue Air a anunța anterior anularea zborurilor din Bacău din cauza lucrărilor. În tot acest timp Blue Air a pus la dispoziție transport cu autocarul pentru pasagerii afectați care au dorit să călătorească de pe aeroportul din Suceava.
Contractul de modernizare a Aeroportului Internaţional "George Enescu" din Bacău, a cărui valoare este de 35 de milioane de euro, a fost câştigat de firma spaniolă FCC Construccion. Proiectul a fost finanţat 85% din fonduri europene, 13% de la bugetul de stat şi 2% de la Consiliul Judeţean Bacău.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Româncă de 44 de ani, sechestrată și abuzată în Italia după ce s-a dus să se angajeze ca badantă
Bogdan Bolojan /
22 oct 2025, 12:20
O româncă de 44 de ani, stabilită în orașul Messina, a trăit o experiență cumplită care a îngrozit opinia publică din Italia. Femeia a fost răpită și ținută captivă timp de o lună de zile într-un apartament din Palagonia, provincia Catania, unde a fost abuzată fizic și sexual în mod repetat de un bărbat de 60 de ani. Agresorul, cunoscut deja de carabinieri pentru antecedente penale, o atrăsese într-o capcană sub pretextul unei oferte de muncă drept îngrijitoare pentru persoane vârstnice.