Radiografia meciului ROMÂNIA - SPANIA: Tricolorii au ratat în fața „Furiei Roja“ în preliminariile EURO 2020

Nicoleta Nicolau |
Data publicării:
România-Honduras jocuri olimpice

România a fost învinsă de Spania cu scorul de 2 - 1, În preliminariile EURO 2020.

Naţionala de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa Spaniei cu scorul de 2-1 (1-0), joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020.

Contra a stârnit controverse cu formula aleasă, 5 fundași meniți să blocheze atacurile „Furiei Roja”. N-a funcționat în primele minute! Presiunea noii generații a Spaniei a creat un erou în tabăra tricolorilor, pe Ciprian Tătărușanu. Rezerva de la Lyon a avut 4 intervenții salvatoare în primele 15 minute.

Deschiderea scorului a venit în minutul 29, dintr-un penalty transformat de Sergio Ramos. Faultul a fost comis de Deac asupra lui Ceballos.  Apoi Paco Alcacer a făcut 2-0 pentru iberici. Imediat după pauză (47) Cosmin Contra l-a introdus pe Florin Andone, care a marcat golol României din minutul 59, la doar trei minute de la intrarea pe teren.

Spania a fost în zece oameni după eliminarea lui Llorente din minutul 80. România a terminat meciul cu un om în plus după eliminarea lui Llorente și a ratat trei ocazii imense în prelungiri.

19 apr 2024, 22:40 in Știri