Ovidiu Ioaniţoaia a suferit un atac vascular cerebral, în Bulgaria, în timp ce se uita la meciul naţionalei cu Finlanda

Nicoleta Nicolau |
Data publicării:

Ovidiu Ioaniţoaia a suferit un atac vascular cerebral în timp ce se afla în vacanţă, în Bulgaria.

Ovidiu Ioaniţoaia se afla în vacanţă, în Bulgaria, alături de soţia sa, când a început să se simtă rău.

Celebrul comentator şi om de televiziune se uita la meciul României cu Finlanda când a acuzat dureri pe partea stângă a corpului.

Soţia l-a urcat în maşină şi l-a dus la Spitalul Judeţean de Urgenţă Constanţa, aflat la o distanţă relativ mică de locaţia în care cei doi se aflau în Bulgaria.

Ovidiu Ioaniţoaia a fost supus unor investigaţii medicale amănunţite, iar medicii au stabilit că acesta a suferit un atac vascular cerebral (AVC).

Totuşi, AVC-ul a fost unul minor, iar în prezent Ovidiu Ioaniţoaia se simte bine, însă fiind în continuare sub supravegherea medicilor.

El urmează a fi transferat la un spital din Bucureşti pentru continuarea investigaţiilor, relatează Antena 3.

„Mă simt bine, nu mai am probleme. Mâna stângă este ok. Am trecut printr-un moment greu, mi s-a confirmat că a fost AVC. O formă ușoară, a trecut, dar voi mai face niște consultații. A condus soția și am ajuns azi-noapte la 3 la Constanța, de la Balcic”, a declarat Ovidiu Ioanițoaia pentru Fanatik.

Naţionala de fotbal a României a obţinut prima sa victorie în actuala ediţie a Ligii Naţiunilor, 1-0 (1-0) cu echipa Finlandei, sâmbătă seara, pe Stadionul Rapid-Giuleşti din Capitală, în Grupa a 3-a a Ligii B.

România - Finlanda

În minutul 16 George Pușcaș a ratat un penalty, iar în minutul 24 meciul a fost întrerupt pentru că spectatorii au aruncat torțe în teren.

Golul a fost marcat de Nicușor Bancu, în minutul 30, după o centrare a lui Pancu.

Naționala României a suferit două înfrângeri în primele meciuri din Liga Națiunilor, în deplasare, în fața Muntenegrului și Bosniei Herțegovina.

--------------------------

România (4-3-3): Niță – Rațiu, Chiricheș (cpt.), Burcă, Bancu – Olaru, Marius Marin, Cicâldău – Sorescu, Pușcaș, Octavian Popescu.

Rezerve: Moldovan, Aioani – Camora, Hanca, Crețu, Maxim, Mihăilă, Rus, R. Marin, Tănase, Ștefănescu, Mitriță.

Selecționer: Edi Iordănescu.

Finlanda (5-3-2): Joronen – Uronen, O'Shaughnessy, Ivanov, Vaisanen, Alho – Schuller (cpt), Lod, Kamara – Pukki, Pohjanpalo.

Rezerve: Hradecky, Eriksson – Tenho, Taylor, Kallman, Lingman, Valakari, Vaisanen, Nissila, Jensen, Soisalo, Niskanen.

Selecționer: Markku Kanerva.