Gigi Becali nu și-a ascuns satisfacția față de eșecul lui George Simion în cursa pentru Cotroceni. Fără menajamente, a povestit cum s-a relaxat după aflarea rezultatelor:
„Am dormit până la 11:00 liniștit, că n-a ieșit Simion. Pe cuvânt, m-am liniștit! Toată lumea îmi spunea că dacă iese președinte pe mine mă execută primul. Foarte mulți mi-au spus că pe mine o să mă execute primul pentru că așa fac dictatorii și tiranii.”
Latifundiarul susține că, în ciuda fricii inițiale, a decis să meargă personal la Parlament ca să-i vorbească lui Simion față în față. Un gest pe care l-a catalogat ca fiind unul de omenie și loialitate:
„M-am dus la el la Parlament, el a rămas uimit. Eu i-am zis: ‘George, am venit la tine ca să-ți arăt ce înseamnă omenia și ca să-ți arăt că eu nu uit prietenia. Am venit ca prieten că-mi pare rău de tine’. Dar totodată i-am spus că-i mai dau un sfat: ‘că tot timpul ascultai sfaturile, dar nu țineai cont de ele, acum ține cont: băi, recunoaște înfrângerea și lasă protestele. Fii bărbat și recunoaște înfrângerea că te arestează. Termină, gata’.”
Gigi Becali l-ar fi atacat dur pe George Simion
Potrivit spuselor lui Becali, Simion i-ar fi răspuns că mai are timp, fiind încă tânăr. Însă Gigi i-a retezat speranțele:
„Iar eu i-am mai zis: ‘da, ești tânăr, dar eu îți spun adevărul: uită tu de politică pentru că ai avut o șansă unică. Nu știau oamenii valoroși că și oamenii nevaloroși pot avea rezultate în politică. Valul ăsta suveranist l-ai descoperit tu și cu Călin Georgescu. Acum acest val va fi acoperit de oamenii deștepți, deci la revedere, George’. Și-ți mai spun încă ceva: ‘am venit ca un frate mai mic să-ți spun. Tu ai spus de mine că sunt istorie, dar eu voi face istorie și tu vei fi istorie’. Eu l-am încurajat, dar i-am spus și adevărul: ‘bă, gata, tu nu mai poți să faci. Nu ai cum’.”
Declarațiile incendiare nu s-au oprit aici. Becali a continuat cu o confesiune legată de teama sa față de o eventuală victorie a lui George Simion, mărturisind că a pierdut o sumă considerabilă din cauza unei decizii financiare pripite:
„Băi Horia, eu am pierdut peste 1 milion de euro că am schimbat toți leii în euro pentru că mi-era teamă că o să iasă el președinte. Pe cuvântul meu de onoare. Nu contează cât am schimbat, atât am pierdut, nu vreau să mai dau detalii.”
Trei greșeli făcute de George Simion în campanie, conform celor spuse de Gigi Becali
Patronul FCSB susține că i-a indicat lui Simion și trei greșeli cruciale în campanie, care i-ar fi adus eșecul:
„Eu i-am spus: ‘băi, George, ai făcut trei mari greșeli: aia cu marketingul cu casele, adică ai recunoscut că nu faci casele și ai mai spus că dai afară 500.000 de bugetari. Ai mai spus că ai câștigat și ai făcut totul perfect până la un moment dat, dar spui că vrei să readuci ordinea constituțională, adică să faci referendum sau ce, vrei să faci scandaluri? Păi oamenii nu vor scandal’.”
În contrast cu Simion, Gigi Becali a spus că l-a analizat atent pe Nicușor Dan, pe care îl consideră mai rezonabil:
„Și m-am uitat la Nicușor ăsta: m-am gândit eu până la urmă, la ce zice omul: că el va respecta Constituția, a mai zis că dacă partidele nu-l vor pe Bolojan n-o să insiste cu el. Adică el nu vrea să provoace scandaluri, el va respecta legea. Nicușor nici nu poate să facă dictatură, pentru că n-are putere să facă așa ceva.”
Finalul intervenției lui Becali a fost unul cu o tentă conspirativă și un nume surpriză:
„Știți cine va dicta de-acum încolo? Va conduce Băsescu din nou,” a conchis acesta cu zâmbetul pe buze.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News