Mișcarea civică ”Vă vedem din Sibiu” sărbătorește marți un an de zile de când stă în fiecare zi în stardă, în fața sediului PSD, pentru a protesta. Marți s-au strâns aproximativ 200 de oameni în fața sediului PSD, într-o zonă pe care o numesc liberă de corupție, au cântat în cor melodia ”We will rock you” a trupei Queen și au anunțat că vor continua protestul.
”Am fi vrut să spunem ca aniversăm 1 an, dar aniversările sunt despre sărbătoare, în timp ce protestul nostru este despre revoltă. Ne adunăm mâine în ZLC în cea de-a 365-a zi de flashmob, încercând să reconstituim ziua de 11 decembrie 2017. Vă așteptăm să veniți cu obiecte care amintesc de protestele Va vedem din Sibiu, cu haine groase care să țină de cald întreaga zi, scaune pliante, hrană pentru corp & suflet, în fine, tot ceea ce ne-a ajutat să ne organizăm & să rezistăm în acele zile de început”, au scris pe pagina de Facebook.
Organizatorii îi invită pe toți să vină în stradă și să discute despre problemel țării.
Foto: Turnul Sfatului
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Tagurile articolului:
protest
PSD
sibiu
Banii călătorilor Blue Air rămân pierduți. Compania intră oficial în faliment
Bogdan Bolojan /
10 iul 2025, 19:40
Blue Air, odinioară unul dintre principalii operatori aerieni din România, a intrat oficial în faliment. Decizia a fost luată după luni întregi de încercări nereușite de a atrage un investitor care să salveze compania. Anunțul a fost făcut printr-un comunicat transmis de Infinexa, societatea care îndeplinește rolul de lichidator judiciar al operatorului aerian.