Veste proastă pentru românii care călătoresc prin UK: cât a ajuns să coste o halbă de bere
14 Iunie 2026
Neculai Onţanu, fostul primar al sectorului 2, a depus la Tribunalul Bucureşti actele pentru înfiinţarea unui nou partid, intitulat "Ader la Democraţie, Educaţie şi Reconstrucţie".
Potrivit portalului instanţelor, cererea de acordare a personalităţii juridice pentru Partidul Ader la Democraţie, Educaţie şi Reconstrucţie a fost depusă la tribunal pe data de 1 martie, scrie agerpres.ro.
Partidul îi are ca membri fondatori pe Neculai Onţanu (preşedinte), medicul Ioan Gherghina şi Marius Cosmescu, fost membru UNPR sector 2.
Neculai Onţanu a fost membru al Partidului Socialist al Muncii, al PSD şi UNPR, fiind primar în sectorul 2 al Capitalei timp de patru mandate (2000-2016).