Finala Champions League: Liverpool-Tottenham, rezultat final

Narcis Popa |
Data actualizării: | Data publicării:
Miniștrii francezi, sub presiune, audiați de Senat, după incidentele de la finala Ligii Campionilor

Liverpool a câştigat pentru a şasea oară în istoria sa Liga Campionilor la fotbal, după ce a învins cu scorul de 2-0 (1-0) o altă echipă engleză, Tottenham Hotspur, în finala ce a avut loc sâmbătă seară pe stadionul Wanda Metropolitano din Madrid.

Partida de la Madrid, de pe Estadio Metropolitano, a avut un start inedit. După aproximativ 30 de secunde, arbitrul Damir Skomina a dictat penalty pentru Liverpool, după un henț comis în careu de Moussa Sissoko. Egipteanul Mohamed Salah a înscris de la punctul cu var, oferindu-i echipei sale un început perfect.

Fără ocazii cu adevărat notabile de ambele părți, scorul pauzei a fost 1-0, iar în repriza secundă, tot Liverpool a fost cea care a înscris. Divock Origi, introdus în partea a doua, a marcat în minutul 87, scăpând astfel echipa lui Jurgen Klopp de emoții.

S-a terminat 2-0, iar Liverpool câștigă a șasea Ligă a Campionilor din istorie. De partea cealaltă, Tottenham a atins cea mai bună performanță din istoria clubului, prin calificarea în ultimul act al celei mai importante competiții europene.

Tottenham: Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose - Sissoko (Dier 74), Winks (Lucas 66) - Alli, Eriksen, Son - Kane
Rezerve: Vorm, Gazzaniga, Sanchez, Lamela, Wanyama, Walker-Peters, Llorente, Foyth, Aurier, Davies

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Wijnaldum (Milner 62) - Salah, Firmino (Origi 58), Mane
Rezerve: Mignolet, Kelleher, Lovren, Gomez, Sturridge, Moreno, Lallana, Oxlade-Chamberlain, Shaqiri, Brewster

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News