Cupa Mondială de la Mersin, clasări pe podium pentru români

StiriDiaspora Team |
Data publicării:

Sportivii români au reuşit trei clasări pe podium în finalele pe aparate, duminică, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Mersin, Turcia.

Andrei Muntean a ocupat primul loc la paralele, cu 14,900 puncte, urmat de turcii Ahmet Onder, 14,750 puncte, şi Ferhat Arican, 14,650 puncte, în timp ce Vlad Cotuna s-a clasat pe patru, cu 14,350 puncte. Andrei Muntean a ocupat locul al doilea la inele, cu 14,600, după turcul Ibrahim Colak, 15,100, locul al treilea fiind ocupat de olandezul Yuri van Gelder, 14,300. Vlad Cotuna s-a clasat pe 7, cu 13,350 puncte.

La sărituri, Robert Ghiuzan s-a clasat pe locul al treilea, cu media 13,900, după 14,050 la prima încercare şi 13,750 la a doua.

Primul a fost canadianul Robert Cournoyer, cu 14,150 puncte, iar al doilea a fost bulgarul Dimităr Dimitrov, 13,950 puncte.

La sol s-a impus Ahmet Onder, cu 14,450 puncte. Cotuna a terminat pe locul 7, cu 12,900 puncte.