Curtea Constituțională a României a respins, joi, sesizarea Guvernului și decis că alocațiile copiilor trebuie dublate și nu crescute etapizat, au declarat surse judiciare.
Judecătorii CCR au decis respingerea sesizării Guvernului privind legea care respinge Ordonanţa de urgenţă ce prevede creşterea etapizată a alocaţiilor copiilor.
Astfel, alocațiile copiilor trebuie să fie dublate.
Ordonanţa de urgenţă adoptată de Guvern prevedea o creştere de 20% de la 1 septembrie, iar următoarele creşteri să fie făcute de două ori pe an: 20% pe 1 ianuarie şi 1 iulie, până în 2022.
Legea prin care urmau să fie mărite alocaţiile a fost promulgată pe 14 ianuarie de preşedintele Klaus Iohannis.
Alocaţiile trebuiau să fie dublate de la 150 de lei la 300 de lei, respectiv de la 300 la 600 de lei pentru copiii cu dizabilităţi începând cu 1 martie, dar Guvernul Orban a emis o OUG pentru a proroga termenul din cauza lipsei de bani, scrie Mediafax.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Tagurile articolului:
alocatii
CCR
copii
România
S-a aflat cauza prăbușirii avionului din India. Mai mulți piloți experimentați au aceeași concluzie
Bogdan Bolojan /
13 iun 2025, 23:27
Mai mulți piloți cu experiență, dar și experți în aviație, au ajuns la o concluzie preliminară după vizionarea imaginilor dramatice cu prăbușirea avionului Air India Express care decolase de pe aeroportul Sardar Vallabhbhai Patel din Ahmedabad, India. Analiza lor sugerează că tragedia ar fi fost provocată de o eroare umană deosebit de gravă: pilotul ar fi retras flapsurile în locul trenului de aterizare, o confuzie fatală care a dus, aproape inevitabil, la pierderea portanței și prăbușirea aparatului de zbor.