Simona Halep, în optimi după ce a învins-o pe Johanna Konta. Cine va fi următoarea adversară

StiriDiaspora Team |
Data publicării:

Simona Halep s-a calificat marți în optimile de finală ale turneului de la Madrid după un meci de o oră și jumătate.

Halep, locul 3 WTA, a învins-o pe jucătoarea britanică Johannei Konta (locul 46 WTA), în două seturi, cu scorul de 7-5, 6-1.

Konta a reușit în primul set să-i pună probleme lui Halep, care avut nevoie de cinci mingi de set pentru a încheia actul.

Simona a dominat clar însă setul secund, în care a pierdut un singur game, Konta nereușind să-și mai revină și să0și facă jocul, așa cum s-a întâmplat în primul set.

Halep și Konta se mai întâlniseră până acum de 6 ori, scorul fiind de 3-3.

Simona Halep va juca în turul următor cu slovaca Viktoria Kuzmova (locul 45 WTA).