Simona Halep s-a calificat în optimi la turneul de la Madrid, după ce a învins-o categoric pe Paula Badosa

Nicoleta Nicolau |
Data actualizării: | Data publicării:

Victorie surprinzător de categorică a Simonei Halep în fața favoritei numărul doi, spaniola Paula Badosa, la masters-ul de tenis feminin de la Madrid.

Fostul număr unu mondial a trecut de actuala ocupantă a poziției secunde, pentru a se califica în optimile de finală ale competiției.

Simona Halep a avut nevoie de o oră și 14 minute pentru a câștiga meciul din turul 2, cu 6-3, 6-1.

După un prim set mai echilibrat, în care cele două au mers cap la cap până la 3-3, Simona Halep a câștigat 8 game-uri consecutive, ducând setul doi la 5-0.

Badosa a salvat apoi 5 mingi de meci, câștigând și un ultim game, înainte ca Halep să închidă meciul și să își asigure prezența în turul 3.

În optimile de finală, Simona Halep o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Coco Gauff și Yulia Putintseva.

Pentru calificarea în turul 3, Halep va primi un premiu de 90.745 euro și 120 puncte WTA, potrivit EMdiafax.