Potrivit datelor oficiale oferite de Biroul Electoral Central, prezența la vot la ora 11.00 a fost de 11,39%, în cadrul celui de-al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidențiale, comparativ cu primul tur, când la aceeași oră, prezența a fost de 11,08%.
Până la ora 11.00 au votat 2.076.225 de alegători, dintre care 1.201.000 în mediul urban și 875.129 în mediul rural.
Județe fruntașe: Teleorman (15,4%), Olt (14,6%), Ilfov (14,4%).
Județe codașe: Harghita (4,7%), Covasna (5,2%), Suceava (8,3%).
În București, până la ora 11.00, au votat 189.538, adică 10,5%.
În primul tur al alegerilor prezidențiale, până la ora 11.00, votaseră 1.777.881 alegători, reprezând 11,08%. Nu există date comparative cu al doilea tur al alegerilor din anul 2014, atunci următoarea raportare fiind pentru ora 13.00, transmite Mediafax.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Doi români, uimiți de prețurile de la Lidl din Grecia: "Nu pot să cred, veniți aici la cumpărături, lăsați Bulgaria"
Bogdan Bolojan /
15 iun 2025, 09:16
Doi influenceri cunoscuți din România au reușit să stârnească valuri de reacții în mediul online, după ce au publicat un vlog filmat într-un supermarket Lidl din Grecia, mai exact din Halkidiki. În materialul devenit rapid viral pe rețelele de socializare, aceștia au prezentat prețurile practicate la produsele de bază și au realizat o comparație directă cu costurile similare din România, Bulgaria, Italia sau Marea Britanie. Concluzia lor? Grecia, în mod surprinzător, este mult mai accesibilă la nivel de cumpărături esențiale decât multe alte țări europene, inclusiv propria noastră țară.