Autoritățile judiciare din Saxonia au confirmat identitatea victimei: este vorba despre Georgina, o tânără în vârstă de 25 de ani, aflată în prima zi de vacanță. Aceasta era născută în Cernavodă, în județul Constanța.
Tragedia a avut loc în condiții dramatice, la scurt timp după ce un grup de trei turiști români s-a cazat într-un apartament situat la primul etaj al clădirii de pe strada James-von-Moltke. Grupul era format din Georgina (25 de ani), logodnicul acesteia, Cosmin C. (27 de ani), și verișoara tinerei, în vârstă de 26 de ani.
Potrivit anchetatorilor și declarațiilor oferite de supraviețuitor, imediat după cazare, Georgina s-a plâns de dureri puternice de cap și i-a cerut partenerului ei să cumpere câteva medicamente și apă plată. Cosmin a ieșit din imobil pentru a merge la o farmacie și la un supermarket din apropiere. La doar 20 de secunde după ce bărbatul a părăsit clădirea, s-a produs o explozie puternică ce a provocat prăbușirea completă a structurii cu mai multe etaje.
Echipele de intervenție, formate din peste 140 de pompieri, paramedici și specialiști în căutare-salvare din Germania și Polonia, au lucrat neîntrerupt timp de mai bine de 55 de ore. Miercuri seară, în jurul orei 22:30, câinii de salvare au localizat trupul Georginei sub un volum masiv de moloz care ajungea până la nivelul etajului al doilea. Medicii prezenți la fața locului au putut doar să constate decesul. Logodnicul tinerei, care a asistat la operațiuni pe parcursul celor trei zile, a primit asistență psihologică din partea paramedicilor.
Căutările continuă pentru a doua româncă
Autoritățile din Görlitz au reluat joi dimineață acțiunile de căutare printre ruine. În continuare sunt dați dispăruți verișoara Georginei, în vârstă de 26 de ani, și un bărbat în vârstă de 48 de ani, de naționalitate germano-bulgară, care se afla în imobil în interes de serviciu.
Salvatorii folosesc echipamente tehnice speciale, inclusiv camere endoscopice de lungime mare, pentru a verifica eventualele cavități formate sub dărâmături, însă șansele de a găsi supraviețuitori scad de la o oră la alta.
Poliția judiciară germană a prelevat probe de la fața locului și continuă investigațiile sub coordonarea Parchetului. Principala ipoteză a anchetei rămâne o explozie devastatoare cauzată de o scurgere de gaz de la rețeaua imobilului, aspect complicat și de faptul că o a doua scurgere a fost detectată la câteva ore după prăbușire, fapt ce a îngreunat inițial accesul pompierilor. Ministerul Afacerilor Externe de la București, prin Ambasada României la Berlin, menține contactul direct cu familiile victimelor și cu autoritățile locale pentru repatrierea trupului neînsuflețit.