Muntenegru - România, rezultat final (2-0). Debut cu stângul în Liga Naţiunilor pentru băieții lui Iordănescu

Echipa Stiri Diaspora |
Data actualizării: | Data publicării:

România a pierdut primul meci în Liga Națiunilor, fiind învinsă cu 2-0. Vlad Chiricheș, căpitanul „tricolorilor”, a gafat incredibil la ambele reușite ale muntenegrenilor.

Echipa națională de fotbal a României a debutat cu o înfrângere în ediția 2022 a Ligii Națiunilor. Elevii lui Edward Iordănescu au fost învinși în deplasare, la Podgorica, de reprezentativa Muntenegrului cu scorul de 2-0, ambele goluri fiind marcate în repriza secundă.

Gazdele au dominat mai bine de 30 de minute din prima repriză, având 4 ocazii succesive la poarta lui Niță, fără ca tricolorii să amenințe careul advers.

Prima ocazie a Românie e venit abia în minutul 44, când Tănase a trimis mult peste poartă.

Edward Iordănescu a fost nevoit să facă o schimbare neplanificată în minutul 13, Cristea, accidentat, fiind înlocuit de Crețu.

Repriza secundă debutează tot cu Muntenegru atacând la poarta lui Niță, șuturile lui Jovovic și Haksabanovic trecând pe lângă.

Mugosa a fost cel care a deschis scorul în minutul 66, atacul muntenegrean profitând de o greșeală a lui Chiricheș.

Alibec și Mitriță, intrați înainte de gol, își încearcă norocul, dar șuturile lor nu provoacă emoții lui Mijatovic.

Cu trei minute înainte de expirarea timpului regulamentar de joc Chiricheș se împiedică și cade, gazdele profită și după o primă respingere a lui Niță, Vukcevic urmărește și trimite mingea în poartă.

Se încheie 2-0 și Edward Iordănescu bifează un eșec la primul său meci într-o competiție oficială, după ce obținuse un singur punct din amicalele cu Grecia și Israel.

Muntenegru: 1. Mijatović – 7. Vešović, 5. Vujačić, 6. Tomašević-cpt., 2. Vukčević – 23. Marušić (4. M. Vukčević, 79), 20. Raičković (19. Šćekić, 79), 10. Janković (18. Savićević, 84), 16. Jovović (8. D. Božović, 56) – 17. Hakšabanović (3. Radunović, 84) – 9. Mugoša. Selecționer: Miodrag Radulovic
Rezerve: 12. Petković, 13. Dragojević – 11. Bećiraj, 14. Duranović, 15. Balić, 21. Sekulic, 22.Milović

România: 1. Niță – 2. Rațiu, 6. Chiricheș-cpt., 17. Rus, 11. Bancu – 18. Marin (8. Cicâldău, 78), 3. Cristea (5. Crețu, 13), 14. Olaru (10. Maxim, 46) – 9. Ivan, 19. Tănase (7. Alibec, 65), 13. Mihăilă (23. Mitriță, 65). Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: 12. Moldovan, 16. Aioani – 4. Manea, 15. Burcă, 20. Hanca, 21. Popescu, 22. Camora