Liviu Alexa, jurnalist. Sursa foto: Facebook
Liviu Alexa, jurnalist de investigaţii la Ziarul de Cluj şi patron al televiziunii locale NCN, s-a trezit în această dimineaţă cu maşina vandalizată. Jurnalistul este convins că se vrea moartea sa după o serie de anchete publicate şi oferă o recompensă pentru cei care au informaţii despre atacatori.
"Sunt ameninţat în fiecare zi pe Facebook cu moartea sau cu bătaia de către diverşi combatanţi sau susţinători ai partidelor politice, era o chestiune de timp până să se ajungă la aşa ceva. Probabil că se doreşte moartea mea, lichidarea mea fizică", susţine Liviu ALexa, citat de Ziar de Cluj.

Jurnalistul a scris mai multe ştiri critice la adresa lui raed Arafat, Cristiam Pomohaci sau diverşi politicieni şi oameni de afaceri clujeni.
Poliţia a deschis o anchetă în acest caz. Jurnalistul în vârstă de 39 de ani a anunţat că va oferi şi o recompensă în caloare de 500 de euro celor care pot da informaţii despre cei care au pus la cale actul de vandalism şi cine îi vrea moartea.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Româncă de 44 de ani, sechestrată și abuzată în Italia după ce s-a dus să se angajeze ca badantă
Bogdan Bolojan /
22 oct 2025, 12:20
O româncă de 44 de ani, stabilită în orașul Messina, a trăit o experiență cumplită care a îngrozit opinia publică din Italia. Femeia a fost răpită și ținută captivă timp de o lună de zile într-un apartament din Palagonia, provincia Catania, unde a fost abuzată fizic și sexual în mod repetat de un bărbat de 60 de ani. Agresorul, cunoscut deja de carabinieri pentru antecedente penale, o atrăsese într-o capcană sub pretextul unei oferte de muncă drept îngrijitoare pentru persoane vârstnice.