Iohannis, mesaj după recordul de infectări: "Situaţia este complicată nu doar în România, ci şi în restul statelor europene"

klaus_iohannis_original_conferinta_de_presa_23_09_2020_53
presidency.ro
Cifrele raportate în România privind infectările cu noul coronavirus, dar şi decesele din cauza COVID-19 "trag un puternic semnal de alarmă de care avem toţi responsabilitatea să ţinem cont", a afirmat, miercuri, la Palatul Cotroceni, preşedintele României, Klaus Iohannis. 

El a afirmat că, în această zi, a fost înregistrată "cea mai mare creştere a numărului cazurilor de îmbolnăvire" şi a apreciat că sunt "cifre extrem de îngrijorătoare".

"Situaţia este complicată nu doar în România, ci şi în restul statelor europene", a spus şeful statului.

Totodată, Iohannis a mulţumit personalului medical. "Lunile care vor urma nu vor fi deloc uşoare", a apreciat preşedintele şi a cerut oamenilor să dea dovadă de solidaritate.

[citeste si]

Alte știri de interes
SONDAJ DE OPINIE
Dacă ați vrea să accesați informații publice de la instituții:
V-ați descurca singur(ă)
Ați avea nevoie de ghiduri
Trimite răspunsul
x close