Înot - CE 2022 de juniori: Fără David Popovici, ştafeta României de 4x200 m liber nu a prins finala

Alexandra Curtache |
Data publicării:
Înot: România a cucerit două noi medalii la Mondialele de juniori de la Lima / Foto: Unsplash

Ştafeta României de 4x200 m liber masculin, ''văduvită'' de aportul lui David Popovici, care cu o oră şi jumătate mai devreme s-a calificat în semifinale la 100 m liber, nu a reuşit să prindă finala la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni.

În componenţă cu Vlad Ştefan Mihalache, Dragoş Ghile, Cristian Lăpădat şi Ştefan Andrei Vasilescu, ştafeta României a obţinut în calificări al 13-lea timp în serii, 7min48sec73 min/100, în timp ce doar primele opt naţiuni au urcat în finală, în frunte cu Turcia (7min25sec47/100).

Într-o altă probă, 200 m mixt, Ana Maria Sibişeanu a obţinut a 20-a performanţă din serii cu 2min21sec64/100 şi este a doua rezervă pentru semifinalele prevăzute sâmbătă de la ora 18:03. A ratat calificarea şi Eliza Elena Diamandescu, cu al 28-lea timp din serii (2min23sec77/100).

Delegaţia României a câştigat până acum şase medalii la CE de înot pentru juniori

În sesiunea de după amiază, România are reprezentanţi în finalele probelor de 200 m fluture (Andra Gorecki), 100 m liber (Bianca Costea, primă rezervă) şi la 800 m liber (Vlad Stancu). De asemenea, avem sportivi în cursă în semifinale la 100 m liber (ora 17:07 - David Popovici şi Patrick Dinu) şi în semifinale la 100 m spate fete - Aissia Claudia Prisecariu şi Rebecca Aimee Diaconescu.

Delegaţia României a câştigat până acum şase medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: patru de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber şi 50 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber şi două de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber.

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie. La competiţie participă 494 de sportivi din 42 de ţări. România este reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin, conform Agerpres.

David Popovici, o nouă medalie de aur: campion european de juniori la 50 m liber

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 50 m liber, la Campionatele Europene de înot pentru juniori care se desfășoară în aceste zile la Otopeni.

Sportivul român David Popovici a câştigat, vineri, încă o medalia de aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, el impunându-se în finala probei de la 50 m liber masculin cu timpul de 22sec16/100.

Înotătorul legitimat la CS Dinamo, intrat în finală cu primul timp, a ajuns la a patra sa medalie la CE 2022 de juniori, după cele două de aur la ştafetă masculin 4x100 m liber şi 200 m liber şi cea de argint la ştafeta mixtă de 4x100 m liber.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News