Imnul României a fost intonat din greşeală la o competiţie unde nici nu ne-am calificat

Loredana Iriciuc |
Data publicării:
Sursa foto: captură YouTube.com

Imnul României a fost intonat în locul celui al Republicii Moldova la debutul ATP Cup.

ATP, cea mai nouă competiţie de tenis pe echipe, a debutat vineri la Sydney cu o gafă de proporţii, imnul României fiind intonat în locul celui al Republicii Moldova înaintea primului meci al acestui turneu, informează AFP.

Confuzia a avut loc înaintea meciului dintre moldoveanul Alexander Cozbinov şi belgianul Steve Darcis.

ATP şi-a recunoscut eroarea: „Ne pare sincer rău şi am cerut scuze echipei Moldovei”.

Cozbinov i-a pus probleme lui Darcis

Clasat pe locul 818 ATP, Cozbinov i-a pus probleme lui Darcis (157 ATP), care s-a impus în trei seturi, cu 6-4, 6-7 (4-7), 7-5, aducând primul punct Belgiei.

Cozbinov a relativizat importanţa gafei organizatorilor: "Nu e grav că au greşit imnul. Moldova şi România au acelaşi drapel, ceea ce explică probabil eroarea. Sper că data viitoare va fi cel corect."

Ulterior, în duelul celor mai buni jucători ai celor două echipe, belgianul David Goffin (11 ATP) l-a învins pe Radu Albot (46 ATP), cu 6-4, 6-1. Belgienii Sander Gille şi Joran Vliegen au câştigat ultimul meci, cel de dublu, dominându-i pe Albot şi Cozbinov, 6-7 (5/7), 7-6 (7/4), 11-9.

Belgia a câştigat astfel întâlnirea cu 3-0.

Moldova este una din ultimele ţări calificate la ATP Cup

În februarie 2019, Albot a reuşit o performanţă de excepţie, devenind primul tenisman din Republica Moldova care câştigă un turneu ATP, la Delray Beach (Florida).

Moldova este una din ultimele ţări calificate la ATP Cup, competiţie ce înlocuieşte World Team Cup. organizată de ATP între 1978 şi 2012. În afară de Moldova şi Belgia, din Grupa C mai fac parte Marea Britanie şi Bulgaria.

ATP Cup, care va avea loc între 3 şi 12 ianuarie, are premii de 15 milioane de dolari şi un premiu maxim de 750 puncte ATP la simplu şi 250 la dublu. Turneul reuneşte 24 de echipe, repartizate în şase grupe, opt urmând să se califice în sferturile de finală. Finalele vor avea loc la Sydney, iar meciurile din grupe vor avea loc la Brisbane şi Perth.

România nu s-a calificat la această competiţie.