Grupe Europa Conference League: FCSB a picat într-o grupă dificilă, iar CFR Cluj într-una accesibilă

Echipa Stiri Diaspora |
Data actualizării: | Data publicării:

FCSB a fost repartizată într-o grupă dificilă în Europa Conference League la fotbal, cu West Ham United, Anderlecht Bruxelles şi Silkeborg, vineri, la tragerea la sorţi de al Istanbul, în timp ce CFR Cluj va evolua într-o grupă accesibilă, cu Slavia Praga, Sivasspor şi Ballkani.

FCSB va avea meciuri grele cu West Ham, echipă clasată pe 7 în sezonul trecut din Premier League, şi cu Anderlecht, care a ocupat locul al treilea în Belgia în sezonul precedent. Silkeborg s-a clasat şi ea pe trei în ediţia trecută a campionatului danez.

Steaua a întâlnit-o de şase ori pe Anderlecht în Cupa Campionilor Europeni/Liga Campionilor, bilanţul fiind de echilibrat, două victorii, două egaluri, două eşecuri, golaveraj 5-5.

''Roş-albaştrii'' au înfruntat-o pe West Ham United în Cupa UEFA, câştigând cu 2-0 la Bucureşti şi remizând la Londra, 0-0, în 1999.

CFR Cluj a înfruntat-o pe Slavia Praga (locul 2 în Cehia în sezonul trecut) în play-off-ul ediţiei 2019-2020 a Ligii Campionilor, pierzând ambele meciuri cu acelaşi scor, 0-1.

Sivasspor a câştigat Cupa Turciei în sezonul trecut, dar a încheiat campionatul pe locul 10.

FC Ballkani este campioana en titre a Kosovo.

OGC Nice, echipă la care joacă românul Rareş Ilie, a fost repartizată în Grupa D, cu Partizan Belgrad, FC Koln şi FC Slovacko.

Componenţa grupelor:
Grupa A: Istanbul Başakşehir (Turcia), Fiorentina (Italia), Heart of Midlothian (Scoţia), RFS (Letonia);
Grupa B: West Ham United (Anglia), FCSB (România), Anderlecht Bruxelles (Belgia), Silkeborg (Danemarca);
Grupa C: Villarreal (Spania), Hapoel Beer-Sheva (Israel), Austria Viena (Austria), Lech Poznan (Polonia);
Grupa D: Partizan Belgrad (Serbia), FC Koln (Germania), OGC Nice (Franţa), FC Slovacko (Cehia);
Grupa E: AZ Alkmaar (Olanda), Apollon Limassol (Cipru), FC Vaduz (Liechtenstein), Dnipro-1 (Ucraina);
Grupa F: KAA Gent (Belgia), Molde FK (Norvegia), Shamrock Rovers (Irlanda), Djurgaardens IF (Suedia);
Grupa G: Slavia Praga (Cehia), CFR Cluj (România), Sivasspor (Turcia), Ballkani (Kosovo);
Grupa H: FC Basel (Elveţia), Slovan Bratislava (Slovacia), Zalgiris Vilnius (Lituania), Piunik Erevan (Armenia).

grupe-conference-league-2022-2023

Meciurile din cele şase etape vor avea loc pe 8 şi 15 septembrie, 6, 13, 27 octombrie şi 3 noiembrie.

Câştigătoarele grupelor se vor califica direct în optimile de finală. Formaţiile clasate pe locurile secunde vor juca un play-off cu cele opt echipe clasate pe locul al treilea în grupele Europa League.

Finala Europa Conference League va avea pe Stadionul Eden din Praga, pe 7 iunie 2023.